Se afișează postările cu eticheta aberatii aberative. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta aberatii aberative. Afișați toate postările

11 feb. 2011

Sunt un titan


Sunt un titan
Ma lovesc cu capul de tavan
Cant opere celebre
Si trag vanturi alese
Sunt un titan
O rup spre Ardeal
Recit slove unguresti
Si sparg seminte-n creste
Sunt un titan
Mananc fasole de bâtlan
Prigonesc pe dusman
Si beu horinca fina
Sunt un titan
Ma plimb prin viata
Mi-e frica de ratze
Si fug de catze
Sunt un titan
Am accente de poet stelar
Scriu versuri verzi
Si va-ngalbenesc
Sunt un titan
Caut poteca mea
Fac plaja pe vise
Si uit constant, ca-s doar un om…
Cu vise… de titan.

25 ian. 2011

Ratza face mac mac...


Dis de dimineatza
O ratza creatza
Cu un pic de matreatza
Mi-a trecut repejor
Prin imaginatie
Stropind cu roua calda
O noua dimineatza
Plina de verdeatza.
Gangurind mi-a spus,
Mac mac si iara mac
I-am raspuns imediat
Mestesugindo-n vorbe semetze
Magulita de ce se auzea
Imi sugera timid
Mac mac si iara mac
Intrigat de a ei vorba aleasa
Ii sopti o romanta neinteleasa
Pe loc-nteleasa.
Vrand a ma impresiona
Imi sursura lugubru
Quack, quack and another quack
Abia atunci am auzit
Si din vis m-am trezit
E grav mi-am spus
Ratza poliglota, domn doctor
Ce inseamna oare?

17 ian. 2011

Si purecii mor

Aseara, moartea (mi-)a sunat la usa...
Inima mi s-a zgribulia toata, si a fugit in dreapta
Lacrimile mi-au udat nadragii incalzindu-ma
Genunchii ma trimisera sa pup parchetul.
Imediat, m-am gandit la voi, muritorii mei de rand
Orfani fara ţel veti ramane
Si mai aveam atat de multe sa va invatz…
Promit solemn sa ma reincarnez cat mai iute
Cum veti termina cu doliul national
Sper sa va apar in noua infatisare
Gata sa va (re)luminez gandurile.
Impacat cu soarta cea nemiloasa
Deschisei usa sa-mi infrunt tragicul
Pe prag, mica ca o frimitura, iata, statea moartea cea semeatza
Imi exprimai cu curaj mucios mirarea de a ei statura
Pe loc fui lamurit
Nu eram eu cel vizat ci purecul din urechea stanga
Se pare ca-si stinsese sufletul intr-o avalansa de ceara
De mult timp nu i-am mai auzit lozincile socialiste
Crezui ca pleca sa-l studieze pe Marx prin parul unui coleg…
Asadar, bucurati-va copii, viata voastra are iara un sens adanc
Gandurile mele va vor bucura in continuare.
V-as oferi chiar acum, pe loc, niste luminate povetze, dar trebuie sa-mi schimb nadragi, lacrimile fura o leaca sarate si pot irita pielea fina … :">


7 dec. 2010

Umbra

Mi-e urat de umbra mea voyeurista
Ma urmareste intr-una, nu ma lasa sa visez
Ura ei mai trezeste constant si contodent.
Pe furis, ascund visele in cucuie ca sa nu doara
Ea le gaseste si ma cearta elibeandu-le in neant
Le aud cum chitaie-n zare, se pierd orfane.
Sunt un adult tembel ce behaie la comanda
Ma razvratesc! Lupt! dar cine a invins vreodata umbra sa?
Viclean ii arunc o gluma seaca ce-o arunca in lesin hazliu.
Ma ascund in bec, ea hohotind, ma cauta printre vise orfane.
Sunt liber. Alerg afara si ma pierd printre pitaci veseli
Construiesc castele in pasi de sotron,
Pictez o frunza pe asfalt si o alergam nebuneste
Omul negru n-a venit, ora 6 a sosit
Ma inrolez imediat ce tara de ostasi are nevoie
Sunt porumbel, ba nu, uliu singurativ
Omul negru n-a venit, ora 7 a sosit
Au inflorit florile cu petale de tari
Hai sa le adunam copii
Cand e mai dulce jocul - omul negru a venit
Pe loc incep sa tip ca eu sunt adult si nu am timp de prostii.
Nu vedeti ce umbra mare am?

Copiii sunt veseli
Daca ar sti...
Cand vor fi mari vor avea umbre.
Daca ar sti... ar juca mai des fata ascunselea.

24 nov. 2010

Urme de narcisism


Sunt un om curios, de aceea, as dori sa-mi raspundeti la o intrebare. Va vad seara cum stati in casa. Nu negati, lumina va tradeaza. Dar de ce… de ce vorbiti numai despre mine?

3 nov. 2010

Jurnalul lui Adam (fragmente)


-          Am ajuns in iad. La intrare, pe o placuta, scrie “Bine ati venit in Iad, va dorim o eternitate ..sjdnfjdfn” Nu inteleg ultimul cuvant, cineva a desenat un nimb peste el. Altcineva, la fel de artistic a desenat niste cornite pe nimb….multi artisti pe aici se pare…

-          Mi-am mancat marul azi. Imi aducea aminte de ea.

-          Dracii sunt sublimi, dar lipsesc cu desavarsire. Iadul e gol. Toti au fost iertati si acum petrec la inaltime. Probabil impreuna cu ea.

-          Pustiul ma-ncojoara si ma pierde, nu mai stiu cine sunt. Ratacesc beat de liniste, ma hranesc cu vise colorate si beau pietre albe. As vrea sa pot spune de cat timp merg, dar ceasul meu era prieten bun cu un defunct si tine doliul nu si ora.

-          Aici nu e zi nici noapte, aici nu e lumina sau intuneric, aici nu e viata sau moarte, aici nu e decat nimic. Iar eu ma plimb prin el.

-          Barba mi-a crescut peste brau si converseaza filosofic cu mine despre nemurirea firului de par sur, eu ii replic prin anecdote perverse creand rumoare prin mustata in timp ce perciuni aplauda frenetic cerand bis de ostropel.

-          Ah Doamne, primeste coastele mele ca ofranda si rogu-te transforma-le in Eve decadente. Promit sa am grija de ele.

-          M-am plictisit… de mine, de voi, de reguli, de dumnezei tristi si draci complexati. Nu mai pot trai in nimic. Imi desfac unghiile si zbor spre infinitul din departare, refuz sa mai joc absurdul.

31 oct. 2010

Mucul vorbaret


Azi am avut o discutie interesanta cu un muc hazliu ce-mi vorbea despre iubire. Mi-a povestit ca iubeste de cand se stie nara stanga, dar, aceasta l-a alungat intrucat l-a prins in nara dreapta. Degeaba s-a aparat spunand ca un deget urias l-a mutat dintr-o parte in alta, ea nu vrea sa-l mai vada si gata, muci se tot gasesc iar el nu e cel mai muc dintre muci. Concluzia ce a traso din aceasta intamplare a fost ca “Iubirea e o mucioasa”. Dupa ce decreta solemn aceste cuvinte porni la drum spre urechea stanga, spunand ca are acolo o matusa un pic ceruita.
                                                                                                                                                      
Note to myself: - nu mai vorbi cu mucii in public. Nu toti vor intelege.

12 sept. 2010

Aberatii aberative


  • Trebuie sa ma disciplinez, am devenit lenes si delasator, mai mult actionez visand decat facand. Rezolutie ptr ce a mai ramas din an – de citit ce am de citit si de scris ce am de scris plus de facut ce am de facut. Ha!, cat de clar sunt. 
  • Daca esti dentist si pacientului ii pute gura, nu e oare dreptul tau divin sa-l chinui un pic?
  • Am o imagine blurata in cap. E frustrant, apare in fiecare imaginatie a mea si nu stiu ce reprezinta. Help needed.
  • Daca dentistul imi spune ca am o carie noua, eu ce fac, il cred pe cuvant? Cum verific? Poate doar imi pute gura si el vrea sa ma mai chinuie.
  •  S-au inmultit curvele pe la colturile de strada din berceni. Sunt atat de urate incat fac de ras “hobby-ul” asta.
  • Vinul pelin e divin:D (cel facut la cramele odobesti, restul e pisu aromat dulce-amarui).
  •  Ma gandeam la imaginea blurata…poate e o tumoare. Hmmm ar fi ceva nou, dar vreau si eu una cum am vazut intr-un film cu Travolta, unde, din cauza unei tumorii, a devenit mult mai inteligent. Vreau si eu :(((((((((((((
  • Cred ca o sa am diaree in ziua nuntii. Ma emotionez repede (blush).