Se afișează postările cu eticheta Copilul meu neconceput. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Copilul meu neconceput. Afișați toate postările

11 mai 2011

Viitor


Viitorul ti-l dedic tie,
Copilul meu neconceput.
Vezi tu, draga copile
Tu esti nemuritor
Pentru ca nu existi.
Si e bizar,
Pentru ca exista marturi despre tine deja aici

Hainutze ce-ti vor inveli trupsorul in crestere
Jucarii ce te vor amuza teribil
Carti cu lumi noi gata sa le explorezi
Parintii tai…

Atata asteptare

E ciudat, tu esti fericirea din viitor
Inexistenta si totusi palpabila

Un singur lucru iti cer,
Sa ma ierti,
Sa ma ierti ca ti-am dat viata
Sa ma ierti ca ti-am dat viata in lumea asta fara sens

Caci, vezi tu, acum ai un sens
Dar il vei pierde odata ce viata te va primi in ea
Si-l vei cauta, o da, il vei cauta
Si nu-l vei mai gasi niciodata.

Sunt egoist. Imi pare rau.

13 ian. 2011

La multi ani (de)neconceput


Copilul meu neconceput a implinit azi un an
Nu va grabati cu mirarea
Aflati de la mine
Copii neconceputi cresc mai repede
Uneori si patru anotimpuri intr-o singura zi
Cu cat se vor naste mai tarziu
Cu atat vor fi mai batrani
Imbatraniti de dragostea ce-i asteapta.
Mai aflati rogu-va,
Copii neconceputi isi aleg parintii
Au timp sa reflecte si sa te studieze.
Al meu m-a ales de la varsta primelor ganduri
Spunand ca geniu meu sclipeste in acelasi fel cu al lui
Si ca de nu ne vom intalni
Ne vom stinge in rutina omului de rand
Iar de ne vom intalni
Soarele va pali in sclipirea noastra
Vai… am divagat de la idee
Dar asa sunt parintii
Gata a se lauda cu progenitura fie ea si neconceputa
Nu vroiam a zice decat atat…
“La multi ani tanar copil, abia astept sa te concep intr-o zi”.

23 iul. 2010

Nostalgic pentru viitor


Copile…ma intrebi de ce aleg sa vorbesc cu tine, o fiinta ipotetica. Stiu ca nu existi acum, poate chiar niciodata, dar, uneori am impresia ca esti mai real chiar decat mine.
Vezi tu…noi, cei ce existam, uitam. Uitam des si mult. Ne mai intoarcem din cand in cand in trecut, cautam fetze familiare, cautam tristetea… Ne e dor de cei ce nu mai sunt dar uitam prea usor, mult prea usor, ca nu am fost in stare sa-i pretuim cand traiau. Oare atunci nu aveau farmec? Nostalgia nu exista decat pentru trecut. De asta aleg sa vorbesc cu tine copile. Macar o data in viata, vreau sa fiu nostalgic pentru viitor. Nici nu stii ce bine e :D.

8 iun. 2010

Copilul meu neconceput


Mi-e frica de copilul meu neconceput. Ma va uri, o stiu. Nu voi fi acolo cand va avea nevoie. Ma va judeca si ma va gasi vinovat. O sa-l intreb de ce ma uraste. El imi va spune ca nu-l inteleg, ca ce stiu eu, ca sunt depasit, sa-l las dracului in pace, ca are si el o viata. Dar fara mine nu ai fi avut-o... Si ce? Vrei o medalie acum? Ai facuto pentru mine? Nu cred, tot pentru tine, sa ramana ceva sa putrezeasca dupa ce tu vei fi deja putrezit. Bine, dar cartile de istorie ale neamului vorbesc despre mine....ele vor ramane... Si ce te dai mare? Si despre Hitler vorbesc care a fost un criminal, crezi ca ma impresionezi cu asta? Wow...ai auzit de Hitler. Surprinzator pentru tine da’ sa stii ca nu sunt batut in cap, ceea ce nu as putea spune despre o alta persoana prezenta. Sa-ti fie rusine! Poate vrei totusi sa iesi din camera mea. Da poate vrei tu sa iesi din casa mea. A, da? Bine! Pa si pusi! ....Nu vorbeam serios....offfffffff... pana la 22 sa fi in casa, auzi?!?!! Vin cand am chef!

Hi hi hi, tocmai am avut prima mea discutie cu viitorul meu copil. Grav e ca nu prea ne intelegem si de asta mi-e frica. Nu cred ca voi fi apropiat de el, nu cred ca vom fi prieteni...si chiar mi-e frica de asta, de aceea m-am hotarat sa incep sa vorbesc de acum cu el....poate o sa ajungem sa ne intelegem :D.